Urologii

Profil Kliniki

Klinika należy do czołowych ośrodków urologicznych w kraju o pełnym profilu specjalizacyjnym. Szczególnymi osiągnięciami poszczycić się może w zakresie leczenia operacyjnego zaawansowanych nowotworów układu moczopłciowego, ponadpęcherzowego odprowadzeń moczu, zabiegów rekonstrukcyjnych prącia i cewki moczowej, termoablacji guzów nerek czy konwersji chirurgicznej płci transseksualistów.

Oferta Kliniki

Nasz ośrodek może poszczycić się największą ilością przeprowadzonych operacji zmiany płci typu M/K w Polsce. Pacjentom z kamicą układu moczowego można zaoferować nieoperacyjne kruszenie kamieni metodą ESWL oraz leczenie minimalnieinwazyjne (PCNL, URSL, cystolitotrypsję) lub klasyczne operacje (nefrolitotomię, ureterolitotomię, cystektomię). Do niemal codziennie wykonywanych zabiegów należą monopolarna i bipolarna przezcewkowa elektroresekcja stercza. W 2003 roku wprowadzono laparoskopię. W miarę zdobywania doświadczenia wykonuje się coraz więcej zabiegów laparoskopowych w tym: nefrektomię, ureterolitotomię, limfadenektomię i obliterację żylaków powrózka nasiennego.

Poradnia

Poza pracą w Klinice lekarze udzielają również świadczeń w Poradni Urologicznej w ramach NFZ. Prowadzone są badania kliniczne nowych leków stosowanych w leczeniu pęcherza nadreaktywnego, łagodnego rozrostu i raka prostaty oraz nowotworach nerek.

Działalność naukowa

Klinika zapewnia kompleksową diagnostykę i leczenie schorzeń układu moczowopłciowego. Dysponuje trzydziestoma łóżkami, dwoma salami operacyjnymi, gabinetem ESWL i Poradnią Urologiczną z salą zabiegową. Dużą grupę pacjentów Kliniki stanowią osoby z chorobami nowotworowymi. Do codziennej praktyki należy cystektomie, prostatektomie, nefrektomie oraz odprowadzenia moczu w postaci zastępczych pęcherzy jelitowych i szczelnych zbiorników moczowych. Pacjentom z guzami jąder wykonuje się orchidektomie i limfadenektomie zaotrzewnowe.

Współpraca

Dzięki wieloletniej współpracy z ośrodkami klinicznymi w Hamburgu doskonalone są umiejętności w operacjach rekonstrukcyjnych cewki i męskich narządów płciowych. Klinika współpracuje ściśle z takimi czołowymi ośrodkami urologicznymi jak: Ośrodek Nefro-Urologii w Mansura (Egipt), Klinika Urologii Uniwersytetu w Rennes (Francja) oraz Klinika Urologii Uniwersytetu w Mediolanie (Włochy). Do tradycji należy coroczna organizacja konferencji urologicznej pod nazwą Uroneptunalia. W spotkaniach tych biorą udział urolodzy z całej Polski i z zagranicy.W czasie Uroneptunalii zaproszeni goście przeprowadzają operacje na żywo, które transmitowane są w sali konferencyjnej.

Do tradycji należy coroczna organizacja konferencji urologicznej pod nazwą Uroneptunalia. W spotkaniach tych biorą udział urolodzy z całej Polski i z zagranicy.W czasie Uroneptunalii zaproszeni goście przeprowadzają operacje na żywo, które transmitowane są w sali konferencyjnej.