Informujemy, iż Pracownia Endoskopii przy Klinice Gastroenterologii i Hepatologii uczestniczy w Programie Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego.

Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego polega na przeprowadzeniu kolonoskopii mającej wykryć ewentualne polipy lub nowotwory jelita grubego u osób bez objawów chorobowych.


Kolonoskopia
to obejrzenie „od środka” całego jelita grubego za pomocą giętkiego instrumentu wprowadzonego przez odbyt. Do badania trzeba odpowiednio oczyścić jelito – dokładna instrukcja będzie udzielona po ustaleniu terminu badania.

 

Program finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnokrajowej akcji profilaktycznej. Kolonoskopia jest bezpłatna zarówno dla osób poddających się badaniu jak i lekarzy na nie kierujących.      

Do badań kwalifikują się:

- wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów raka jelita grubego

- osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego

- osoby w wieku 25–65 lat pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP.  W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej. 

- do badań nie kwalifikujemy osób, które miały badanie w ciągu ostatnich 10 lat!

 

Ankietę należy dostarczyć do Ośrodka realizującego program:

  • Pracownia Endoskopii  80-214 Gdańsk, ul Smoluchowskiego 17
  • lub osobiście: poniedziałek– piątek w godz. 7.00 -15.00

Badanie wymaga przygotowania preparatem przeczyszczającym stosowanym w warunkach domowych w przeddzień badania. Preparat wydajemy bezpłatnie wraz z instrukcją stosowania.

Koordynatorem badań jest dr Andrzej Jasiński z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii UCK

 

W razie pytań i wątpliwości prosimy dzwonić w godz. 8.00-14.30

58 349 32 50

Badania wykonujemy od poniedziałku do piątku od godz. 13.00